Hoppa till innehållet
9 januari 2019

Einstein Sisu förkrossande överlägsen i snöyran

Einstein Sisu imponerade mest i snöyran på Solvalla under tisdagskvällen.

Efter en resolut styrning fram utvändigt om ledaren krossade han sina konkurrenter och vann överlägset.

- Han var väldigt på hugget och vann med tussarna kvar, sa segerkusken Örjan Kihlström om hästen som tränas av Petri Salmela.


Det var snöblandat regn som föll över Solvalla vilket medförde besvärliga förhållanden och en krävande bana. En som onekligen trivdes under de här förutsättningarna var Einstein Sisu. Det var han som imponerande mest på V64 och Örjan Kihlström lämnade ingenting åt slumpen från bakspåret. Så fort tempot bedarrade styrde han fram utvändigt om den ledande favoriten Lightningsky. Einstein Sisu satte rejäl press på ledaren och tog över redan i sista sväng. Han stack ifrån till en övertygande seger och var förkrossande överlägsen.


- Vi fick en bra position på en gång men det gick så otroligt sakta. Han var pigg själv och låg på så det gick lite fortare än jag hade tänkt mig. Men han kändes så fin så han fick sköta farthållningen själv. Han var väldigt på hugget och vann med tussarna kvar, sa Örjan Kihlström.

Konepalvelu Erkco Oy, Finland äger Einstein Sisu och segern belönades med 70.000 kronor


Michael Carlsson, Kanal 75

Foto: Lars Jakobsson, TR Bild.

 

Nilsson inför Midnattstravet: ”Årets bästa prestation”
27 maj 2026
Nilsson inför Midnattstravet: ”Årets bästa prestation”

Fyra stycken V75-segrar 2025. Nu laddar Roger Nilsson om kanonerna från...

Läs mer

Program 29 maj
26 maj 2026
Program 29 maj

Nu på fredag kör vi fina kvällstävlingar med V64-spel och Sleipnerdagen!...

Läs mer

Travfamiljen hedrade Jaakko Alamäki
22 maj 2026
Travfamiljen hedrade Jaakko Alamäki

Dubbelsegrar till Team Salmela och Stall Sandra Eriksson under...

Läs mer

By Formsmedjan. Powered by YAGO.