Rally Funny – en diamant!
Det blev fina framgångar för Bodenhästarna när Umåker körde sina GS75-tävlingar under söndagen. Gunnar Bertilssons Rally Funny har fått en rivstart på året och är alltjämt obesegrat efter en mäktig uppvisning i ett försök till diamantstoet.
Ove A Lindkvist satt som vanligt i vagnen och kastade på ”Svanstedt-manér” loss på bortre långsidan Det fyraåriga stoet fullkomligt exploderade en virvlande speed och lämnade konkurrenterna på behörigt avstånd. Oerhört imponerande!
Hanna Olofssons framgångar fortsätter och stallet fick med sig en seger när gamle kämpen Cash’em plockade ner stallkamraten Quatro Lane i en hård slutstrid. I sista steget dök även en vilt spurtande Ängens Airman upp men Love You-sonen såg till att hålla huvudet först.
Dagen inleddes med att Nuisance Face (Madelene Wikstén) långspurtade hem segern i händerna på Jan Norberg.
Utöver detta så var det en hel del framskjutna för de Bodentränade hästarna som fick med sig drygt 310.000 kronor av priskakan från Umåker!
Stort grattis alla inblandade!
Sex segrar till Stall Hanna Olofsson
Torsdagen gick inte i vädrets tecken – men för Stall Hanna Olofsson blev det...
Bodentravet Champions 31 januari
Nu dukar vi upp Bodentravet Champions för alla fina prestationer och insatser...